Купуємо телевізор: ЖК або «плазма»

Телевізор купується не на рік і не на два, тому при виборі треба врахувати всі «плюси» і «мінуси» обох технологій. Саме в технологічному процесі криється головна відмінність між жидкокристаллической (LCD) і плазмової (PDP) панелями. Почнемо з опису пристрою кожної з них.

Хотите смотреть свои любимые передачи и сериалы, но спутниковые каналы закрыты, Мы monster-shara.net предланаем подключить кардшаринг по выгодной цене.

Принцип побудова ЖК криється в самій назві. Між двома прозорими пластинами розташовується шар жидкокристаллической середовища. У кожен піксель екрану підводиться електрод, подаючи струм на який можна змушувати окремі кристали змінювати своє положення в просторі. Завершує конструкцію колірний фільтр RGB, открашівающій проходить колір в один з кольорів «тріади» - червоний, зелений або синій - або їх комбінацію.

У пасивному стані молекули жидкокристаллической середовища орієнтовані так, що пропускають світло тільки вертикально, тому на екрані ЖК нічого не відображається. Коли на обраний кристал подається напруга, він повертається і стає своєрідним дзеркалом, що відображає світло лампи підсвічування під прямим кутом. Саме цей відбите світло і видно на екрані ЖК. В даний час при створенні РК-моніторів і телевізорів використовується технологія LCD-TFT, де кожним кристалом управляє окремий транзистор. Така система істотно спрощує управління екраном і зменшує час відгуку панелі.

Плазмова панель також складається з двох прозорих пластин з електродами, але проміжок між ними заповнений крихітними осередками з інертним газом - неоном, аргоном, ксеноном - або сумішшю відразу кількох газів. У кожному осередку знаходиться також люмінофор, який світитиметься вибраним кольором. При подачі на обраний електрод певної напруги створюється електричний розряд. Газ починає світитися в ультрафіолетовому діапазоні, збуджуючи люмінофор.

Створення ЖК-панелей - дуже складний технологічний процес, тому відсоток браку в них досить високий. Кожен виробник має власні критерії оцінки якості, допускаючи наявність кількох «битих» (непрацюючих) пікселів. Довго час з цієї причини існувало обмеження на виробництво LCD-екранів, діагональ яких не повинна була перевищувати 32 дюйма. Однак зараз технологічне обмеження для рідкокристалічних екранів подолано, і обидві технології зрівнялися в розмірі діагоналі телевізорів.

Друга проблема, пов'язана з особливостями технології полягає в різниці між контрастністю обох типів панелей. Через використання відбитого світла ЖК-телевізори мають меншу контрастністю і здаються більш темними. Назвати це однозначним мінусом ЖК не можна - що виходить в результаті картинка відрізняється від плазми більшою м'якістю і плавним, що може виявитися і плюсом при виборі телевізора.

Не останню роль відіграє і час відгуку. Для повноцінної перемальовування пікселів в РК-телевізорі потрібно 25 мілісекунд, в той час як газовий розряд в плазмі відбувається практично миттєво. Ця різниця особливо добре видно при перегляді фільмів з динамічними сценами - на ЖК-екранах видно виразний шлейф за об'єктом, що рухається. Для подолання цього ефекту використовуються деякі допоміжні технології, але навіть зараз не вдається довести час відгуку до проміжку меншого, ніж 8 мілісекунд.

Різниться біля телевізорів і передбачений виробником термін служби. Плазма гарантує 30000 годин безперебійної роботи, в той час як РК-панелі служать в 2,5 рази довше - до 75000 годин. Крім того, плазмова панель дуже чутлива до статичним зображенням на екрані. Поставивши на паузу фільму так, щоб на екрані залишилася особливо яскрава картинка, можна викликати вигоряння люмінофора в осередках. Ця поломка призведе до появи на екрані вигорілих неактивних областей, які не підлягають ремонту.

Набір стандартних «хвороб» ЖК-телевізора набагато простіше - їх ремонт займає менше часу і нервів. Найчастіше виходить з ладу лампа підсвічування, заміна якої в сервіс-центрі може зайняти менше години. Кілька довше, але так само безболісно пройде процедура заміни вигорілій матриці.

У кожного з типів панелей краще передається чорний колір?

Чорний колір краще у плазми, оскільки в ЖК не можна на 100% «замкнути» світло від ламп підсвічування, що формують зображення. Правда, в найближчій перспективі, очікується різке збільшення числа ЖК ТВ зі світлодіодним (LED) підсвічуванням, і тоді ситуація з чорним кольором різко зміниться в сторону наближення до показників плазми.

Який телевізор економічніше і споживає менше електроенергії?

Економічніше - ЖК. Внутрішній ток в ЖК ТВ 9 вольт, і енергія в основному використовується для запалювання лампи підсвічування, аналогічної лампі «денного світла», яка, як відомо, споживає мало енергії. У плазмовий ТВ, в кожному осередку екрану відбувається процес переходу речовини в четвертий агрегатний стан (полум'яне), аналогічно електричної дузі у зварювального апарату. Для цього потрібен струм малої напруги, але величезної сили. Такий струм створюється підвищують трансформаторами, заснованими на доданих «мостах», а це вимагає великих витрат енергії. Крім того, в процесі виділяється велика кількість теплової енергії, яку відводять за допомогою вентиляторів, що має на увазі додаткові витрати енергії і фоновий шум при роботі.

Порівнюючи РК-телевізори і плазмові панелі, можна побачити, що кожна з технологій має свої явними «плюсами» і «мінусами». Для перегляду динамічних відеозаписів з яскравими насиченими кольорами варто купувати плазму, в той час як РК ідеально підходить для перегляду зображення, одержуваного по телевізійного сигналу.

Кажуть, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Досить подивитися і порівняти зображення на двох типах телевізора, що подається з одного джерела, щоб зробити правильний вибір - купити той телевізор, який вам найбільше сподобається.

Похожие страницы: