Юрта своїми руками - покрокова інструкція

Якщо вам набридли стандартні альтанки у дворі будинку, хочеться чогось екзотичного і при цьому затишного - спробуйте побудувати справжню юрту своїми руками. Такий будинок до того ж є переносним і цілком може замінити намет під час подорожі.

Якщо вам необхідна робота в Тернополі заходьте на наш сайт.

Ми торкалися історії юрти, коли писали про доісторичної архітектурі . Однак тепер нас цікавить, як побудувати такий переносний будинок своїми руками на власній ділянці в якості альтанки, літньої кухні, навіть будиночка для гостей. Порівняємо традиційні технології і матеріали, які використовувалися багатьма століттями, з сучасними можливостями, які полегшують процес будівництва юрти на присадибній ділянці.

До переваг традиційної юрти відносяться:

Простота збирання і розбирання всієї конструкції - при належній вправності і наявності помічника процес займає не більше години-двох;

Надійність. Юрта завдяки круглій формі прекрасно витримує сильні вітри, навіть урагани, захищає від опадів;

Використовувати юрту на відміну від звичайних альтанок можна і взимку, якщо всередині встановити піч і забезпечити належну товщину і щільність стін. Влітку ж підйом кошми дозволяє провітрювати приміщення і робити його дуже прохолодним, комфортним;

Виглядає юрта дуже екзотично, не залишить байдужими гостей, всередині може бути прикрашена килимами, іншими цікавими деталями, а зверху - вишитими покривалами;

Важить переносна юрта зазвичай 150-200 кг, максимум - 300, так що перевозиться легко;

Всі матеріали для юрти традиційно екологічно чисті, хоча зараз можна замінювати їх сучасними аналогами, але все одно знаходяться відповідні екологічні варіанти.

Отже, перше, що вам буде потрібно для спорудження власної юрти - дерев'яні рейки. Традиційно їх робили з чорного шелюги, верби, що росте по берегах річок, або берези. Зараз можна придбати готові рейки, нащельник, який коштує від 12 рублів за погонний метр. Рейки повинні бути міцними на вигин, адже юрта буде круглою. Перевірити це просто - змахніть довгою рейкою, якщо вона з сучками і тріщинами - зламається.

Зразкові розміри рейок: товщина від 8 до 15 мм, ширина - від 25 до 40 мм, довжина повинна складати близько трьох метрів, можна 2,5 м, дивлячись яка висота буде у ваших стін. Для роботи з дерев'яними планками вам буде потрібно ручна пила або лобзик, щоб зробити їх однієї довжини, а також дриль для просвердлювання отворів під кріплення і викрутка або шуруповерт.

Історично рейки кріпилися між собою по діагоналі, косою кліткою, щоб вийшли отвори у вигляді ромбів, сирицею з шкури випасати худоби, пов'язаними в вузли. На стиках рейок з цією метою робилися отвори. Зараз вузлики з ременів можна замінити меблевої стяжкою відповідного розміру, але попередньо зроблені отвори ніхто не відміняв. Наприклад, для рейки товщиною 12 мм буде потрібно стяжка для ходового профілю з довжиною втулки 10 мм.

Якщо юрта буде дійсно переносний, розбірний, дуже важливо, щоб грати з рейок збиралася гармошкою! Тому саморізи для скріплення рейок не підійдуть - отримаєте просто стаціонарну грати для альтанки.

В якості альтернативи можна зібрати металевий каркас, не сперечаємося, але він буде більш важким, що не автентичним. До того ж знайти підходящі металеві рейки вже складніше, та й робота з металом може зажадати наявності додаткових інструментів, наприклад, болгарки і свердла по металу .

Розміри осередків традиційно описували так - щоб проходив кулак або два кулака дорослої людини. Чим дрібніше ромби на решітці юрти, тим міцніше буде конструкція, але зате піде більше матеріалу. Вибирайте розмір самі, наприклад, 10-15-20 см між планками, головне, щоб все осередки були однаковими, а кріплень на одній рейці було мінімум п'ять.

Зазвичай в одній секції решітки 44 або 48 планок-рейок, по 22 або 24 в кожному напрямку, адже вони накладаються один на одного. Стандартна юрта складається з 5 або 6 таких решіток, що розсуваються і встановлюються по колу.

Коли стіни-решітки готові, настав час приступати до облаштування даху. Тут найважливішим буде підібрати довжину крокв під висоту і розміри вашої юрти, а також зробити світло-димової обід. Що стосується крокв, які з'єднають стіни з ободом, що вінчає всю юрту, то можна взяти клеєний брус, який здатний витримати серйозне навантаження. Якщо юрта шестиметрова, вам буде потрібно мінімум 36 крокв довжиною три метри і перетином 90 на 40 мм. Для восьмиметровой юрти крокв довжиною чотири метри і перетином 120 на 45 мм буде потрібно вже мінімум 48. Можна взяти і цілісний брус.

Відстань між кроквами повинне становити не менше 60 см, чим менше - тим надійніше буде покрівля. Є юрти, де число крокв перевищує сотню.

Що стосується обіду, світло-димового отвору в даху юрти, то традиційно його виготовляли з викривлених стовбурів берези. Цю деревину не так складно зігнути, особливо, якщо попередньо вимочити, обід можна зробити з двох напівкруглих половинок, що з'єднуються між собою. Дерево додатково викривляли, розпарюючи і згинаючи за допомогою кілків.

Зараз обід-коло на дах юрти можна зробити з фанери товщиною не менше 20 мм. Вам будуть потрібні електролобзик , ручні струбцини, маятникова дискова пилка, сама фанера і клей для деревини.

Похожие страницы: